Committees

EWICS TC7 Chair

Francesca Saglietti (Univ. of Erlangen-Nuremberg, DE)

General and Program Co-Chairs
Erwin Schoitsch (AIT Austrian Institute of Technology, AT)
Stefano Tonetta (FBK, IT)

Publication Chair
Friedemann Bitsch (Thales, DE)

Workshop Chair
Erwin Schoitsch (AIT Austrian Institute of Technology, AT)

International Program Committee
Thomas Arts (Quviq, SE)
Peter Bishop (Adelard, UK)
Friedemann Bitsch (Thales, DE)
Jean-Paul Blanquart (Airbus Defence and Space, FR)
Sandro Bologna (AIIC, IT)
Andrea Bondavalli (University of Florence, IT)
Jens Braband (Siemens, DE)
António Casimiro (University of Lisbon, PT)
Peter Daniel (EWICS TC7, UK)
Ewen Denney (SGT/NASA Ames, US)
Felicita Di Giandomenico (ISTI-CNR, IT)
Wolfgang Ehrenberger (HS Fulda, DE)
John Favaro (Intecs, IT)
Alberto Ferrari (UTRC, IT)
Francesco Flammini (Ansaldo STS, IT)
Barbara Gallina (Mälardalen University, SE)
Ilir Gashi (City University London, UK)
Janusz Gorski (Gdansk University of Technology, PL)
Jérémie Guiochet (LAAS-CNRS, FR)
Wolfgang Halang (Fernuniversität in Hagen, DE)
Maritta Heisel (University of Duisburg-Essen, DE)
Chris Johnson (University of Glasgow, UK)
Bernhard Kaiser (Berner&Mattner, DE)
Karama Kanoun (LAAS-CNRS, FR)
Joost-Pieter Katoen (RWTH Aachen University, DE)
Tim Kelly (University of York, UK)
John Knight (University of Virginia, US)
Floor Koornneef (TU Delft, NL)
Timo Latvala (Space Systems Finland, FI)
Silvia Mazzini (Intecs, IT)
John McDermid (University of York, UK)
Frank Ortmeier (Otto-von-Guericke-Universitaet Magdeburg, DE)
Philippe Palanque (University of Toulouse, FR)
Michael Paulitsch (Thales Austria, AT)
Holger Pfeifer (fortiss, DE)
Thomas Pfeiffenberger (Salzburg Research, AT)
Peter Popov (City University London, UK)
Laurent Rioux (Thales R&T, FR)
Alexander Romanovsky (Newcastle University, UK)
Matteo Rossi (Politecnico di Milano, IT)
Kristin Yvonne Rozier (Iowa State University, US)
John Rushby (SRI International, US)
Francesca Saglietti (University of Erlangen-Nuremberg, DE)
Christoph Schmitz (Zühlke Engineering, CH)
Erwin Schoitsch (AIT Austrian Institute of Technology, AT)
Christel Seguin (ONERA, FR)
Amund Skavhaug (NTNU, NO)
Oleg Sokolsky (University of Pennsylvania, US)
Wilfried Steiner (TTTech, AT)
Mark-Alexander Sujan (University of Warwick, UK)
Stefano Tonetta (FBK, IT)
Martin Törngren (KTH, SE)
Mario Trapp (Fraunhofer, DE)
Elena Troubitsyna (Aabo Akademi, FI)
Tullio Vardanega (University of Padua, IT)
Marcel Verhoef (European Space Agency, NL)
Helene Waeselynck (LAAS-CNRS, FR)

Local Organizing Committee
Annalisa Armani (FBK, IT)
Silvia Malesardi (FBK, IT)
Stefano Tonetta (FBK, IT)

Website Admin
Francesca Guerzoni (FBK, IT)